Jak zadbać o bezpieczeństwo finansowe swojej rodziny na przyszłość?

Informacja reklamowa. Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Inwestując pieniądze na rynku kapitałowym, trzeba brać pod uwagę nie tylko zysk, ale również bezpieczeństwo naszych pieniędzy. A to oznacza konieczność ograniczenia ryzyka.

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, a praktyka uczy, że im ryzyko większe, tym wyższa obietnica nagrody. Chciwość, uczucie napędzające rynek kapitałowy i motor wielu ludzkich zachowań często powoduje, że tracimy bezpieczeństwo z oczu. To błąd, który może nas dużo kosztować.

Musimy pilnować rynku

Teoretycznie – i na to wskazują dane z przeszłości – wyższą stopę zwrotu dają inwestycje w akcje. Z kolei bezpieczniejszy sposób lokowania pieniędzy wiąże się z obligacjami skarbowymi, które są formą długu zaciąganego przez państwo. W tym wypadku zysk jest mniejszy, ale mniejsze jest także ryzyko.

Jednak to teoria. Wiele zależy od okresu, sytuacji gospodarczej na świecie, apetytu inwestorów na ryzyko. Sytuacja na rynku jest zmienna i bywają okresy, gdy nagle na przód wybiegają obligacje, aby po kilku miesiącach bardziej intratna stała się jednak inwestycja w akcje. Odpowiedzialny inwestor musi na to reagować. Nie chodzi o uleganie emocjom, podejmowanie nagłych decyzji, ale o śledzenie sytuacji i dostosowywanie do niej swojego portfela.

Kilka w jednym

Trzeba to robić z głową. Zmiana funduszu wiąże się z opłatami, w wielu wypadkach dość znacznymi, które zupełnie niepotrzebnie zjadają nasz zysk. Co jednak ważniejsze, zmieniając fundusz,  jesteśmy zmuszeni zapłacić podatek od zysków kapitałowych. I to niemały podatek, bo jego wysokość wynosi 19%. Sposobem na uniknięcie tej niedogodności jest inwestowanie w takie subfundusze, które znajdują się „pod parasolem”, czyli w funduszu parasolowym.

Jego konstrukcja opiera się na kilku subfunduszach inwestujących w różne instrumenty na różnych rynkach. To powoduje, że dostosowując się do sytuacji rynkowej – czyli zmieniając na przykład fundusz akcyjny na obligacyjny – oszczędzamy i na opłatach i na podatkach. Dziewiętnastoprocentowy podatek zostanie naliczony dopiero wówczas, gdy zdecydujemy się wycofać środki, czyli zrealizujemy zysk.

Fundusz parasolowy daje jeszcze jedną korzyść – wszystkie zyski i straty poniesione na poszczególnych subfunduszach w ramach tego rozwiązania kompensują się. Oznacza to możliwość zmniejszenia obciążenia podatkiem od zysków.

Jak parasol, to rozłożysty

Decydując się na rozwiązanie parasolowe, postawmy na fundusz, który oferuje możliwość inwestowania w obligacje, ale także kilka rozwiązań akcyjnych. Niech będzie w nim zarówno subfundusz akcji polskich, jak i również globalny, inwestujący na szerokim rynku. Jeśli mamy ochotę na większe ryzyko, to zobaczmy, czy pod parasolem jest także jakiś fundusz specjalistyczny, który daje możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnie wysokiej stopy zwrotu, co jest jednak obciążone wyższym ryzykiem (przykładem może być choćby subfundusz biotechnologiczny). Wówczas będziemy aktywnie i łatwo dostosowywać swoją inwestycję do zmian zachodzących na rynku.

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. 

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − 8 =

Previous post Księgowość dla B2B z AW Księgowość
Next post Woreczki z celofanu – wszystko, co musisz wiedzieć